I. Žvagulienė: sveikos gyvensenos įpročius reikia formuoti nuo mažens

I. Žvagulienė: sveikos gyvensenos įpročius reikia formuoti nuo mažens

Praėjusį rudenį žinoma dainininkė ir dviejų vaikučių mama Ineta Puzaraitė-Žvagulienė prisijungė prie Sveikatos apsaugos ministerijos projekto „Gyventi sveikai – gera!“. Pasitelkusi kompetentingų specialistų rekomendacijas, jauna moteris ryžosi keisti savo kasdienius įpročius. Atrodo, kad jai pavyko, nes anuomet naujos tiesos šiandien jau tapusios sveikesnės kasdienybės dalimi.

Stengiasi tęsti
Ineta džiaugiasi, kad projektas padėjo daugiau sužinoti apie sveikatą ir jos būklės gerinimą, ligų prevenciją.

„Vizitai pas šeimos gydytoją, dietologę, kineziterapeutą ir psichologę padėjo suformuoti tinkamus įpročius, kurių didžiosios dalies paisau iki šiol“, – teigia pašnekovė.

Anot Inetos, ji iki šiol laikosi sveikos mitybos principų: racione netrūksta daržovių, pasirenka tinkamą porcijų dydį, palaiko valgymo rėžimą. Be to, moteris geria daug vandens, ko anksčiau išvis nedarydavo.

Dabar moteris vis daugiau dėmesio skiria sau ir savo psichologinei būklei. Projekto metu konsultacijos su psichologe jai padėjo susidėlioti gyvenimo prioritetus.

„Aš toks žmogus – linkusi visą energiją atiduoti kitiems, o save pamirštu. Psichologė patarė kas dieną turėti bent valandą laiko tik sau. Tai – tarsi ritualas, kurio metu galvoju apie malonius dalykus, galiu pailsėti, atsipalaiduoti. Ji rekomendavo tai praktikuoti ryte, vis tik man, auginančiai mažus vaikus, patogiau vakare. Tad dabar kone kas vakarą su puodeliu žolelių arbatos skaitau knygą ar žiūriu atpalaiduojantį filmą“, – pasakoja Ineta.


Formuojasi vaikystėje
Jauna moteris įsitikinusi, kad vaikus reikia nuo mažens pratinti prie tinkamos mitybos – tai sveikatos raktas.

„Mano vaikai nuo ankstyvo amžiaus valgė gana sveikai. Žinoma, jie kaip ir kiti jų bendraamžiai, gauna saldumynų, bet visada bandau tartis. Suvalgysi lėkštę košės – gausi skanumyną. O dažnu atveju po visos porcijos sveiko maisto nesinori ir to saldainio“, – šypsosi pašnekovė.

Ineta teigia, kad jos atžalos nemėgsta saldžių gazuotų gėrimų – tik vandenį, arbatą, o retais atvejais sultis.

„Kartą buvome svečiuose, ir mano vyresnėlė Barbora paragavo kolos. Galvojau, kad dabar tai prašys manęs jos dar ir dar. Klydau. Gėrimas jos turbūt visai nesužavėjo. Tad supratau, vaikystėje tinkamus įpročius suformuoti yra kur kas geriau ir lengviau nei vyresniame amžiuje juos keisti“, – sako istorijos herojė.

Karaliauja brokolis
Dažnai mamos internete juokauja, kaip įvairiuose patiekaluose slepia brokolį ar kitą sveiką daržovę, jog vaikai jas valgytų. Su šia problema projekto dalyvė visai nesusiduria, nes jos abu vaikai labai mėgsta brokolius.
„Jie juos valgo kaip obuolius. Jei būname kartu parduotuvėje visada prašo pirkti, o namie lipa ant kėdės, atidaro šaldytuvą, ima ir valgo. Kodėl taip yra? Manau, tai – taip pat įprotis. Mūsų šeimoje ši daržovė dažnai patiekiama kaip garnyras,“ – sako Ineta.

Reikia kantrybės
„Gyventi sveikai – gera!“ dalyvė tikina, kad kartais tėvams sunku atsilaikyti ir neduodi vaikams nesveiko maisto. Anot jos, kur kas lengviau ištraukti saldintos varškės pakelį nei pagaminti troškinį. Ypač kai vaikai pastarojo nori mažiau.


„Dažnai girdžiu tėvus sakančius „mano vaikas nevalgo sveiko maisto“, bet prieš tai tėvai jau būna davę du sūrelius ir keturis sausainius. Žinoma, tuomet sunku vaikui įsiūlyti visaverčio maisto, todėl reikėtų kantrybės ir pasiryžimo apskritai tokio maisto namie neturėti arba jį riboti – juk visur gyvenime turi būti balansas“, – pokalbį baigia pašnekovė.

Gera pradžia – pusė darbo
Specialistai vis garsiau kalba, kad sveiko gyvenimo įpročius labai svarbu formuoti jau vaikystėje, nes šiame amžiuje susiformavę įpročiai lydės ir suaugus ir padės išvengti daugybės ligų.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) yra paskelbusi, kad gyvenimo būdas – mityba, fizinis aktyvumas, sugebėjimas valdyti stresą ir pan. – lemia net 50 proc. mūsų sveikatos ir gyvenimo trukmės ir tik dešimtadalį lemia medicina, apie 20 procentų – aplinkos ir darbo sąlygos. Tiek pat įtakos turi ir genetika.

Konkursą „Gyventi sveikai – gera!“ Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija organizuoja, įgyvendinama Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija – informavimas apie veiksmų programą“.

Toliau
Atgal
close

Registruotis

  Jei dar neužsiregistravote, padarykite tai dabar.

  *Aš suprantu ir sutinku su konkurso sąlygomis ir privatumo politika.

  +
  Slapukų nustatymai
  Būtinieji
  Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
  Funkciniai
  Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti.
  Statistiniai
  Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje.
  Reklaminiai
  Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų.