Konkursas, padėsiantis kūrybiškai formuoti sveiko gyvenimo įpročius

Konkursas, padėsiantis kūrybiškai formuoti sveiko gyvenimo įpročius

Noras valgyti daugiau saldumynų ir greito maisto, o ne daržovių ir vaisių, nuolatiniai prašymai leisti dar pažaisti planšete ar pažiūrėti televizorių, nenoras laiką leisti kieme ar sportuojant – tai problemos, su kuriomis susiduria daugelis šiandienos tėvų. Ne vienas jų pripažįsta, kad su vaikais apie tai kalbėta ne kartą, visi argumentai jau išsakyti, o pokyčių, deja, nematyti. Siekdama padėti tėvams ir pedagogams ugdyti vaikų sveiko gyvenimo būdo įpročius, Sveikatos apsaugos ministerija skelbia edukacinį-kūrybinį konkursą „Gyventi sveikai – gera!“.

Dalyvauti jame kviečiamos visus šalies ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigos. Trijų geriausiai konkurse pasirodysiančių įstaigų laukia prizas – aktorių trupės „Teatriukas“ sukurtas naujas pasirodymas – „Sveikas spektaklis“. Ugdymo įstaigose, kurios laimės šį projektą, įvyks šio spektaklio premjera.

Konkurse norinčios dalyvauti mokyklos ir darželiai iki gruodžio 8 d. turi užsiregistruoti konkurso interneto tinklalapyje www.gyventisveikaigera.lt. Šiame tinklalapyje dalyviai ras 6 vaizdo filmukus-užduotis, kurias „Sveiko spektaklio“ herojai – Mitochondrija ir Melatoninas – parengė drauge su sveikatos priežiūros specialistais. Visi vaizdo filmukai-užduotys susiję su vis kita sveiko gyvenimo būdo tema: sveika mityba, fizinis aktyvumas ir grūdinimasis, rankų higiena ir kosulio etiketas, burnos higiena, stresas, emocijos ir dienotvarkė, žalingi įpročiai ir priklausomybės. Taip pat tinklalapyje yra ir vaizdo reportažas, kuriame vaikų kineziterapeutė parodo mankštos su kamuoliu pratimus. Pastarieji gali tapti kasdienės rytinės mankštos pradinėse mokyklose ir darželiuose dalimi.

Pedagogai kviečiami su vaikais ne tik peržiūrėti vaizdo medžiagą ir atlikti parengtas užduotis, bet ir viską filmuoti bei fotografuoti, o jas visas atlikus parengti vieną bendrą prezentaciją ar vaizdo filmuką (apie tai, kaip sekėsi, ką naujo sužinojo ir pan.) ir atsiųsti jį organizatoriams. Atliekant užduotis vaikai ir pedagogai yra kviečiami improvizuoti, stengtis formuoti sveikus įpročius ir integruoti juos į ugdymo įstaigos kasdienybę. Užduotis siųsti organizatoriams galima iki 2021 m. vasario 25 d.

Visi konkurso organizatoriams atsiųsti vaizdo filmukai ir prezentacijos bus publikuoti projekto interneto tinklalapyje. Atsiųsti darbai bus vertinami pagal dvinarę sistemą: bus skaičiuojami interneto vartotojų (1/2 balsų) ir vertinimo komisijos (1/2 balsų) balsai. Vertinant bus atsižvelgiama į kūrybiškumą, numatomą sveikos gyvensenos idėjų tęstinumą ir integravimą į ugdymo įstaigų kasdienybę, vaikų šeimos narių įtraukimą.
Susumavus balsus bus išrinkti 3 nugalėtojai (ugdymo įstaigos ar jų grupės), į kurių įstaigą atvyks profesionalaus teatro trupė „Teatriukas“ – Mitochondrija ir Melatoninas pristatys „Sveiko spektaklio“ premjerą. Nugalėtojai bus paskelbti iki 2021 m. gegužės 3 d.

Šiandien vis garsiau kalbama apie tai, kad nuo to, kaip gyvename, priklauso ir mūsų sveikata. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad tik dešimtadalį žmogaus sveikatos ir gyvenimo trukmės lemia medicina, apie 20 procentų – aplinkos ir darbo sąlygos, dėl dar 20 procentų galime „kaltinti“ genetiką, o didžiausią likusią dalį – net 50 procentų – sudaro gyvenimo būdas: mityba, fizinis aktyvumas, sugebėjimas valdyti stresą ir pan.

Lietuvos vaikų sveikatos rodikliai nėra itin džiuginantys. Higienos instituto parengtame leidinyje „Vaikų sveikata 2018“ nurodoma, kad 2018 m. daugiau penktadalis (21,6 %) 7–17 m. amžiaus vaikų turėjo per didelį svorį, o 2020 metais išleistame leidinyje „ Lietuvos vaikų sveikatos būklės pokyčiai ir netolygumai“ nurodoma, kad 2018 m. mažiau nei penktadalis (18,8 proc.) 7–17 m. amžiaus vaikų neturėjo ėduonies pažeistų, plombuotų ir išrautų dantų. Įvairūs tyrimai rodo, kad vaikai vis daugiau laiko leidžia prie ekranų, o jų fizinis aktyvumas nuolatos mažėja.

Paprastai daugelio suaugusių žmonių požiūris į sveikatą ir jų įpročiai susiformavo dar vaikystėje. Dėl šios priežasties svarbu sveikos gyvensenos įgūdžius diegti nuo mažų dienų. Šiandien jau yra įrodyta, kad sveikas gyvenimo būdas gali padėti išvengti daugybės ligų.

Konkursą „Gyventi sveikai – gera!“ Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija organizuoja, įgyvendinama Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija – informavimas apie veiksmų programą“.


Toliau
Atgal
close

Registruotis

  Jei dar neužsiregistravote, padarykite tai dabar.

  *Aš suprantu ir sutinku su konkurso sąlygomis ir privatumo politika.

  +
  Slapukų nustatymai
  Būtinieji
  Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
  Funkciniai
  Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti.
  Statistiniai
  Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje.
  Reklaminiai
  Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų.